Po opiové stezce z Afghánistanu – kdo jí financuje?

 

 

 

http://www.razkritia.com/421506/po-patya-na-opiuma-v-afganistan-koi-go-finansira/

 

Kristina Mileva 4. srpna 2014 opium_2

Výroba opia v Afganistanu je financována USA, proč je tomu tak?

Afghánistan je místem hlavní výrovy drogy, morfinu, opia a trávy již 13 let! A to zcela legálně. Cesta opia nás vede ne jinam než k největšímu sponzorovi tohoto obchodu opiátů na celé planetě. Těmi jsou zejména USA a NATO.Před 13 lety začali USA vojenskou intervenci v Afghánistanu, schválenou mezinárodním společensvím v reákci na hledání a dopadení viníků teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku a ve Washingtonu.Podle reportáže BBC z dubna 2013 se po vstupu USA a NATO do Afghánistanu se zde vyrábí 90 % opia a morfinu z celého světa. Jižní provincie Afghánistanu – Kandahár, Kunduz a Helman se živí pouze tímto způsobem. Celkem 7000 tun opia a 3000 tun hašiše vyrábí Afghánci na rozloze 15000 hektarů, zcela svobodně a organizovaně stejně jako se pěstují jiné zemědělské plodiny. Výroba je přitom nelegální, je však na vzestupu se stát rozhodujícím exportním odvětvím země. To je přeci zajímavé ne?
 
Kdo tedy financuje opiovou stezku z Afganistanu?

opiu_3.jpgMnoho amerických analyzátorů jako například M. Thsosudovski řadu let tvrdí, že narkotika a jejich obrat rostou vždy s podporou amerických vojenských formací v Afghánistanu. USA v podstatě kontrolují výrobu a prodej drogy, z utržených prostředků se financují výdaje na pobyt armády v Afghánistanu v průběhu uplynulých let. Tím se země, která se vydává za největšího bojovníka proti drogám a narkotikům ve světovém měřítku ve své podstatě financuje výrobu smrtonosného bílého prášku.

Americká vláda již dávno vypracovala přepravní kanály v mnoha oblastech Afghánistanu, co již není novinkou pro první stránky novin. Na konci roku tohoto roku mají americké a mezinárodní síly opustit zemi, stále však není jasné, zda zde nezůstane určitý počet vojenských útvarů, které mají pokračovat ve výcviku afgánských bezpečnostních složek. Pro zachování vojsk musí být důvod.

opium_4.jpgTalibánci, kteří již byli jako zničeni, uskutečnili nedávno v počtu 700 bojovníků napadení nedaleko Kábulu. To bylo přijato, jako důležitá výstraha a omezení bezpečnosti, což je základním důvodem pro přítomnost cizích armád v Afghánistanu i do budoucna. JJe zároveň pro USA důvodem zanechat v této oblasti vojenské útvary, které budou kontrolovat jedno z nejtemnějších ekonomických odvětví.Země vydělává miliardy svým podílem na černém obchodu s opiem.


Věci se vrací na svůj počátek. Máku a opia je více, cesty jsou zabezpečeny a nikdo na ně neútočí. Proč by mělo docházet ke změnám, když to není zapotřebí?opium_1 Navíc nám dějiny připomínají jistě ne náhodně, že v 60. letech vedli USA válku v Indočíně, která započala jako mírová mise. Nesmíme však nepoznamenat, že po čase se tato oblast stala největším střediskem výroby narkotik v tzv. „Zlatém trojúhelníku“ – Laos, Barma, Thajsko
 podle http://www.media.mk

 

 Přeložil: N. Nikolov 12. 09. 2014