Laciný elektrický proud bude čerpán z hlubin Černého moře


 

5. listopadu 2014, středa / 09:25; přečteno: 485; komentáře: 0

 obrázek:  www.patepis.com

Zcela za nedlouho dokážeme čerpat elektrický proud z hlubin Černého moře. Nevyčerpatelné zdroje sirovodíku v moři mohou zajistit výrobu relativně laciné elektrické energie. Dokazuje to úspěšně dokončený experiment s pilotní instalací testovaný na vědecko-výzkumné lodi „Akademik“ ve vzdálenosti 50 námořních mil od města Varna hlásí zprávy deníku „Černo more“.

Experiment proběhl během tohoto léta a teprve v současnosti analyzují odborníci výsledky zkoušek mořské vody prováděných čerpáním z hloubek kolem 1000 metrů.

Podle odborníků bude průmyslové čerpání elektrické energie ze sirovodíku možné v průběhu 2-3 let. To je období, během kterého je třeba dokončit projektování výrobní instalace, zajistit financování a musí proběhnout úřední procedury včetně vyhodnocení působnosti na okolní prostředí.

Profesor Venko Beškov z Institutu inženýrské chemie při BAV (Bulharská akademie věd) byl v čele expedičního týmu, který rozpracoval projekt současně se skupinou oceánologů z města Varna. Dále se projektu zúčastnili další odborníci z Institutu inženýrské chemie, Institutu oceánologie, Polytechniky města Timisoara (z Rumunska) a Institutu elektrochemie a neorganické chemie z hlavního města Gruzie Tbilisi.

Profesor Beškov okomentoval výsledky experimentu jako velice dobré v porovnání s dosaženými výsledky prováděními v laboratorních podmínkách. Na počátku byly prováděny pokusy s pitnou vodou obohacenou mořskou solí a sirovodíkem. V reálném prostředí čerpané vody z hlubin Černého moře „Jsme dosáhli mimořádně vysokého koeficientu pozitivního napětí, což ukazuje, že zdroje sirovodíku v moři mohou být využívány až z 90%“, konstatovat prof. Beškov.

http://novinite.bg/articles/81768/Skoro-shte-pravim-evtin-tok-ot-Cherno-more

přeložil: N. Nikolov 5.11.2014