Avia B-534 „Dogan“v bulharském vojenském letectvu


 

 

 

článek  z  26. května 2012

Bulharští letci před stíhačkou Avia B-534 na letišti Božurište

 

V létě roku 1939 bulharská vláda odkoupila od Protektorátu Čechy a Morava jistý počet letadel, mezi kterými bylo také 78 stíhaček Avia B-534 (podle některých zdrojů v počtu 60 kusů, které padly do rukou Luftwafe po anexi Československa). V bulharském vojenském letectvu dostaly označení „Dogan“. Od počátku jimi byl vyzbrojen 2. stíhací oddíl, umístěný na letišti Marinino pole poblíže Karlova. Těmito stroji jsou vybaveny další 4 stíhací útvary ve smíšených útvarech se základnami na letištích Bužurište, Gorna Orjachovica, Jambol a Graf Ignatievo. Později ve druhé polovině roku 1943 došlo k přemístění Doganů do svazku 2. útočného pluku, kdy po prvních střetech s britsko-americkým letectvem je již zřejmé, jak jsou tato letadla beznadějně zastaralá pro stíhací úkoly. 

 

Havarijní přistání v kukuřičném poli

První údaje o bojovém nasazení bulharských Avii B-534 se datuje od roku 1940, kdy došlo k italskému vpádu do Řecka. V té době letadla ze základny Graf Ignatievo jsou v bojové službě a pronásledují narušitele vzdušného prostoru nad jižní hranicí země. Při jednom z těchto letů poddůstojník Nikola Bonev atakoval strategický most u nádraží Buk, za což byla vyslána protestní nota řecké vlády a provedeno šetření. Letadla „Dogan“ letěla také na zachycení jugoslávských letadel, která narušila bulharský vzdušný prostor v březnu roku 1941 v době německého útoku proti Jugoslávii.

Skutečným bojovým křestem bulharských Avii B-534 se stal 1. srpen roku 1943. V tomto dni 164 bombardéry  B-24 Liberator vzlétli k operaci „Přílivová vlna“ ze Severní Afriky směrem na Ploešt k bombardování naftových rafinérii obsazeným německou armádou pro palivo. Létající pevnosti byly zachyceny Němci již nad Středozemním mořem, a když se bulharské velení dozvědělo, že svaz nepřátelských letadel letí směrem na Sofii byl vydán rozkaz na jejich zachycení. Z letiště Vraždebna ve 12:25 vzlétá 6 Avii B-534 a z letiště Božurište další 4 (ve stejné době z Karlova vzlétá také 10 letadel Me 109G2 „Střela“). Rozkaz byl vydán pozdě a proto ze všech 20 letadel se pouze dvěma pilotům „Doganů“ (podporučíci Dimitrov a Vapcarov) se podařil vizuální kontakt s odlétajícím protivníkem, při přeletu Dunaje severním směrem.

Bombardéry při návratu jsou znovu provázeny bulharskými stíhačkami pro záchyt. V 15:00 vzlétá 11 Avií B-534 „Dogan“ (7 letadel z letiště Vraždebna a 4 z letiště Božuriště) a 4 letadla Me 109G-2. Nepřítel byl spatřen mezi obcemi Vraca a Montanou (tehdy město Ferdinand), ze kterého Avie uskutečnili první starty. Stoupají proti bombardérům a střílejí ze všech kulometů, prolétají jejich sestavou a vycházejí z útoku až u země. Je zřejmé, že pro nízkou rychlost nemohou zopakovat útok a začínají pronásledovat „létající pevnosti“, které pokračuje až do okolí Kjustendilu, kde se jim daří provést druhý útok. U obou útoků bulharští piloti sledují dobré zásahy z palubních zbraní ale je zřejmé, že kulomety ráže 7,92 mm nemohou těžkým bombardérům způsobit žádné vážnější škody.

Po těchto střetech byly Avie B-534 staženy od stíhacích jednotek a přeřazeny ke 2. útočnému pluku. Jedna letka byla přidána Prvnímu okupačnímu sboru bulharské armády v Srbsku umístěnému na letišti v Niši, odkud plnili bojové lety proti jugoslávským partyzánům. Při jednom z nich při střelbě ze země byla stíhačka zničena a její pilot K. Pecev se zachránil. Zbylým šest letadel bylo zničeno při americkém bombardování letiště Niš 21. srpna 1944 dříve než byly převeleny zpět do Bulharska.

Po zapojení Bulharska na stranu spojenců ve Druhé světové válce (po 9. 9. 1944 pozn. překladatele) se do bojové činnosti zapojilo 9 Avii B-534 zařazených do souhrnu 2/2 útočné letky. Letka měla 19 strojů (z 21 ve stavu) avšak pouze 9 z nich bylo v provozu schopném stavu; ostatní letadla byla zničena nebo těžce poškozena při spojeneckém bombardování letiště v Karlovu 12. a 28. června 1944. Jedno letadlo bylo sestřeleno 10. září 1944 německými stíhači Me 109. To se událo v oblasti nádraží Verinsko, kde německá letadla útočila na vojenské sklady s palivem, které se zde nacházelo. Ve stejné chvíli kolem přelétalo šest letadel „Doganů“ vracejících na základnu u Sofie. Německé stíhačky na ně zaútočily za letu a zapálily stroj poddůstojníka v zácviku Tončo Veselinova, který zraněn byl donucen nouzově přistát.

Avie B-534 ze 2/2 útočné letky plnily rozvědné úkoly a útoky na nepřítele v Makedonii, Jihovýchodním Srbsku a Kosovu. Podle válečných záznamů letka v době od 10. září do 12. listopadu 1944 uskutečnila 71 úkolů a uskutečnila 140 vzletů. Bylo napadeno 22 baterii, zničeno 52 automobilů, 4 tanky, 62 zásobovacích vozů, 1 železniční ešalon a jedno nádraží: bylo podáno více jak 100 výzvědných hlášení. Ztrátou letky v tomto období byl jeden stroj zasažený protiletadlovou obranou 15. září (pilot poddůstojník Slavi Marinov se zachránil padákem) a dva stroje poškozené protiletadlovou palbou.

Bulharská stíhačka „Dogan“ na letišti Božurište

 

Technické údaje:

Země původu: Československo

První dodávka: rok 1939

Posádka: 1 člověk

Rozpětí křídla horní/dolní křídlo – 9,40/8,15 m

Délka:8,10 m

Vzletová plocha: 23,60 m2,

Váha prázdného letounu: 1385 kg

Startovací váha: 1913 kg

Max. rychlost: 375 km/h

Letová rychlost: 330 km/h

Dolet na vzdálenost: 600 km

Max. dosah: 9500 m

Motor: Avia-Hispano-Suiza HS 12 Ydrs, dvanáctiválec V, vodou chlazený o výkonu 632 kW, (860 k.s.)

Výzbroj: 4 x 7,92 synchronizované kulomety

Jednomístný, jednomotorový stíhač, dvouplošník, pevný podvozek, zakrytá kabina. Výzbroj čtyři kulomety po obou stranách trupu. Na soutěži v Curichu roku 1936 při aviatickém týdnu se umísťuje na druhém místě hned za absolutním vítězem Bf 109 Messerschmit

Text a snímky:

Ivan Delčev, Bitkite na „Dogana“. Avia B-534, www.pan.bg

převzato ze  https://www.facebook.com/VzdusniteAsoveNaBlgaria

 

Přeložil:

N. Nikolov

14. 12. 2013